Špatná spojka, převodovka?

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

Ahojte,

dostal se mi pod ruky Freewind na opravu. Téměř nevypínala spojka, nešla pak vyřadit rychlost a motorka se lehce rozjížděla i při spojce. Momentálně spojka seřízená, ale při volnoběhu na neutrál se mi nezdají zvuky vycházející od převodovky, resp. spojky.

V následujícím videu je to slyšitelné. Ze začátku držím spojku, v 5. sekundě pustím spojku a moto jede na neutrál, v 10. ji opět zmáčknu a pak ještě pustím a zmáčknu. Je slyšitelné takové rachtaní a motor už nejede tak pěkně plynule.

Jelikož už nemám Freewinda, nemůžu srovnat jestli je to běžný, anebo je něco špatně. Díky za názory! :)
RECORD.rar
(375.74 KiB) Staženo 546 x
D@VE
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Sinner »

Já tam tedy neslyším nic.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

Nikdo víc nic neřekne? :o
D@VE
Uživatelský avatar
hanz393
Big motorkář
Příspěvky: 112
Registrován: čtv 18. zář 2014 22:56:12
Bydliště: Otrokovice

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od hanz393 »

Ja to slyším, ale řekl bych ze je to zvuk roztocene hřídele v převodovce ...nechci plácnout blbost ale na neutral pri seple spojce se ti točí hřídele v prevodovce
Rastislav11
Příspěvky: 21
Registrován: úte 28. lis 2017 22:05:29

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Rastislav11 »

Ahoj. Môj freewind je ticho, takže asi tam nejaký problém bude. Opíšem svoje skúsenosti s dvomi motorkami, ktoré som kedysi mal. Aprilia Pegaso 125, spojka klepala, keď bola spojená. Vydávalo to klepotavý zvuk, možno niečo podobné ako tvoj freewind. Bál som sa, či to nie je vôľa na kľuke/pieste, avšak predtým som mal motor von z rámu a pretesňoval som vrch motora, nejaké vôle som nezaznamenal. Motor klepal aj pri jazde pri nižších otáčkach a najlepšie to bolo počuť pri cca 50km/h v obci.Bolo jedno, či je zaradená rýchlosť, alebo je na neutráli.. Pri zábere to bolo ticho. Takže som potom zhodil dekel spojky a zistil som, že celý spojkový kôš mal na hriadeli vôlu. Bolo to zapríčinené takou tenučkou podložkou, asi vymedzovacou podložkou spojkového koša. Ono na každej motorke má spojka nejakú vôlu. Na to tam sú asi tie podložky a lúbia sa vydrať, na MZ 150 som už videl takúto podložku aj zlomenú. Na tej Aprilii si myslím že podložka ani nebola, možno ju tam predch. majiteľ zabudol dať, alebo bola veľmi vydratá - neviem. Nelaboroval som ďalej, spojkový kôš som dole nedal a nechal to tak a jazdil. Ono tá vôla zas nebola nejaká extra veľká, ale bola vidno voľným okom. Pri vymáčknutí spojky to neklepalo, vtedy sa tá vôla "stratila". Moja ďalšia motorka bola Yamaha XTZ 660 ročník 91. Tá zas robila to, že pri studenom motore (tiež pri zapnutej/spojenej spojke) náhodne niečo vydávalo taký zvuk, prirovnal by som to ako napr. povolený kryt motora, alebo blatník keď o niečo "drncá". Pri vymáčknutí spojky to okamžite prestalo. Hneď mi to pripomenulo moje bývalé Pegaso, tak som si nad tým hlavu nelámal. Robilo to len sporadicky, spojkový dekel som nikdy nedával dole kvôli tomu a po pár minútach (asi keď sa olej zohrial a bol redší a vyplnil aj štrbinku medzi spojkovým košom a blokom/hriadelkou) to utíchlo celkom.
To sú moje skúsenosti so spojkou a zvláštnymi zvukmi. Vsádzal by som to na tú vymedzovaciu podložku, príp. ak tam niečo iné také je. Avšak nie som mechanik takže nechcem ťa presviedčať o svojej pravde.
Ono ten zvuk je pri každej motorke iný, ale to asi nemusím rozpisovať prečo.

Ešte doplním jednu vec, že či to bola XTZ, MZ alebo Aprilia, možno aj freewind (už to ignorujem), motor vydával menej hluku zo seba pri vytlačenej spojke. Jednoducho mal motor iný zvuk pri zapnutej a iný pri vypnutej spojke, takže nejakú veľkú závadu by som v tom nevidel. Na MZ som okrem tej podložky mal aj jednu lamelu zlomenú.
Uživatelský avatar
hanz393
Big motorkář
Příspěvky: 112
Registrován: čtv 18. zář 2014 22:56:12
Bydliště: Otrokovice

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od hanz393 »

Možná jestli byla spojka slepena tak neco unasi vic nez ma...muze byt taky vymackany spojkový kos
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

Díky za názory. Mě osobně to taky nepřipadá jako úplně zdravý zvuk.. Zkusím to ještě projet a pak se rozhodnu, jestli tu spojku rozebrat, anebo nechat tak. Při jízdě to žádné symptomy neprojevuje.. Jenom na ten volnoběh a neutrál to těžce rachtá :D
Čím je olej teplejší a řidší, tím je to horší. Tedy naopak než u tebe, Rasťo.
D@VE
Uživatelský avatar
hanz393
Big motorkář
Příspěvky: 112
Registrován: čtv 18. zář 2014 22:56:12
Bydliště: Otrokovice

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od hanz393 »

Jestli je to za tepla horší, něco tam "vakluje" , každopádně dej vědět
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

Tak spojka rozdělaná..
Zjistil jsem vůli spojkovýho koše, viz video. Uvnitř byly nejspíš hliníkové pilinky.. Myslím že pocházejí od těch 3 čepů, kterými to drží dohromady. Ale myslím si, že to není zdroj toho neklidu a rachotu. Nebo jo?
A pak maličkou, ale citelnou radiální i axiální vůli na hřídeli z převodovky viz obrázek. Ovšem dle mého názoru není taková, aby způsobovala dané symptomy.. Takže vlastně pořád nevím :( :cry:

EDIT: Včera jsem ještě zkusil tu převodovkovou hřídel a za studena nemá žádnou vůli!

https://youtu.be/Cp-arv_mVak
IMG_20180405_143929.jpg
D@VE
Uživatelský avatar
hanz393
Big motorkář
Příspěvky: 112
Registrován: čtv 18. zář 2014 22:56:12
Bydliště: Otrokovice

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od hanz393 »

Já teda tipuju ten spolkový kos
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

No ptal jsem se borce kde nakupuju díly, mají tam i servis, a říkal že se s tím už jednou setkal na Stromkovi, kde taky měl ten koš podobnou vůli. Tak objednali nový za 10tis. a ten tu vůli téměř totožnou.. :lol: Takže jsem se rozhodl z toho nedělat velký závěry. Jestli někdo bude měnit spojku, nebo to bude mít rozdělané, může přispět do pléna se zkušenností ;)
D@VE
Uživatelský avatar
Hodonak
Příspěvky: 36
Registrován: sob 05. kvě 2018 15:41:44
Bydliště: Hodonín

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Hodonak »

Ahojte.
Mám takový dotaz. V okamžiku kdy zaradim jakýkoliv kvalt tak se vrtí kolo jak blbé prestoze držím spojku. Když je tam za jedna, tak jsem schopný motorku ustát v klidu, ale v poradku to asi nebude. Bovden jsem stáhnul a nepomohlo to. Čím by to mohlo být? Prosím moc o radu. Díky.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Sinner »

Jen se točí, nebo má tendenci motorku rozjet? Pokud se silově rozjíždí, tak špatný, pokud se jen točí bez skutečného záběru, tak myslim jen slepená spojka.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Hodonak
Příspěvky: 36
Registrován: sob 05. kvě 2018 15:41:44
Bydliště: Hodonín

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Hodonak »

Právě že se chce rozjíždět 😒
Uživatelský avatar
Dave842
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 471
Registrován: ned 01. led 2012 19:26:29
Bydliště: Olomouc

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Dave842 »

Spojku nastavíš jedině tím šroubem na lanku. Zkusil jsi to na oba směry? Pokud by se furt nic nezměnilo tak odpojit lanko na páce spojce na motoru. Pokud pořád nic, tak mrknout na spojku.
D@VE
Uživatelský avatar
Hodonak
Příspěvky: 36
Registrován: sob 05. kvě 2018 15:41:44
Bydliště: Hodonín

Re: Špatná spojka, převodovka?

Příspěvek od Hodonak »

Jj... Zkoušel. Rozebráno. Opraveno. Fungujeme 😉 Díky.
Odpovědět