EDIT: Brzdy + vidlice, zatuhlý brzdový váleček

Odpovědět
kocik.o
Příspěvky: 8
Registrován: ned 30. bře 2014 23:32:25

EDIT: Brzdy + vidlice, zatuhlý brzdový váleček

Příspěvek od kocik.o »

Zdravím,
v pátek jsem domu dovezl Freewinda. Nemůžu si zatím stěžovat ale má pár problému k vyřešení. Aktuálně řeším, že mi teče jedna vidle. Sám se do opravy pouštět nebudu, na tohle si nevěřím ale chci se zeptat, kde nejlépe koupit gufera (prachovky vypadají dobře). Našel jsem jedině gufera značky ATHENA. Kupujete tyhle?

Druhá věc jsou brzdy. Zarazilo mě, jak špatně Freewind (ten můj aspoň) brzdí. Chystám se na výměnu brzdovky, kdo ví, jak je tam dlouho tahle. Vylepšovali jste nějak brzdy dál? Nebo jen výměna brzdovky a hotovo?

S pozdravem
Kocík - hrdý majitel Větráka 8-)
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Sinner »

kocik.o píše:Zdravím,
v pátek jsem domu dovezl Freewinda. Nemůžu si zatím stěžovat ale má pár problému k vyřešení. Aktuálně řeším, že mi teče jedna vidle. Sám se do opravy pouštět nebudu, na tohle si nevěřím ale chci se zeptat, kde nejlépe koupit gufera (prachovky vypadají dobře). Našel jsem jedině gufera značky ATHENA. Kupujete tyhle?

Druhá věc jsou brzdy. Zarazilo mě, jak špatně Freewind (ten můj aspoň) brzdí. Chystám se na výměnu brzdovky, kdo ví, jak je tam dlouho tahle. Vylepšovali jste nějak brzdy dál? Nebo jen výměna brzdovky a hotovo?

S pozdravem
Kocík - hrdý majitel Větráka 8-)
Prachovky jsem nemenil, ale brzdit by mel wetrak dobre. Typuji to na pridrene brzdove valecky. Vycistit komplet cele brzdy.
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Alf
Příspěvky: 40
Registrován: pon 19. kvě 2014 10:32:49

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Alf »

Simeringy jsem teď dal taky Atheny. Na fórech se o nich vyjadřují lidé tak nějak neutrálně, tak uvidím, co vydrží. Měnil jsem tedy rovnou i prachovky, už byly popraskaný. Možná jsem mohl rovnou vyměnit i ty kluzný pouzdra, když jsem to měl rozhozený, no snad příště.
Jinak v originálu je tam značka NOK.
No a když jsem teď už ty prachovky vyměnil, našel jsem na e-bayi tyto s límcem http://www.ebay.de/itm/Federgabel-Staub ... 540a30831f
Ty by byly asi úplně nej ....
Uživatelský avatar
Twin
Big motorkář
Příspěvky: 225
Registrován: úte 27. zář 2011 17:17:44

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Twin »

Můj freewind brzdí slušně, ale nědo tu kdysi zmiňoval, že se to dá ještě zlepšit výměnou hadiček za pancéřovky.
jahodak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 569
Registrován: pon 17. led 2011 23:02:12
Bydliště: Janov nad Nisou

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od jahodak »

To nějak nechápu :?: Pancéřovka je jen o lepším plášti hadice. Přece když nezměníš vnitřní pruměr tak tam prostě jde stejné množství brzdovky. Nejsem odborník ale myslím že pancéřovkou to nebude.
teda pokud ten co to psal nemá fabriku na výrobu pancéřových hadic ;)
Twin píše:Můj freewind brzdí slušně, ale nědo tu kdysi zmiňoval, že se to dá ještě zlepšit výměnou hadiček za pancéřovky.
FREEWIND Móóóóóóc líbit ale já už nemít :oops:
Uživatelský avatar
Rimmerak
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 870
Registrován: pon 17. lis 2008 0:13:35
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Rimmerak »

Pancéřovka se dává proto, že není pružná a když pumpneš tlak do hadičky tak se "nenafukuje". Ale rozdíl je podle mě neznatelný. Stará brzdovka se projeví spíš při dlouhým brždění, kdy se brzdič a brzdovka ohřeje - uvaří, udělá bublinky, které jsou stlačitelné a pak to nebrzdí.
Tohle spíš vypadá na buď zatuhlý brzdový váleček v brzdiči (vyčistit), nebo zavzdušněný systém (odvzdušnit). Pokud je páčka na dotyk brzo tvrdá, zavzdušněné to nebude. Potom zbývá už jenom rozebrat brzdič, vyčistit, ideálně odmastit kotouč a destičky a pokud to nezabere je možné:

1. jsi zhýčkaný a brzdí to tak jak má, ale tobě se to zdá slabé
2. jsou tam nějaký čínský destičky, který prostě nebrzdí dostatečně
R 1997, od 37000km, teď 78000 km.
kocik.o
Příspěvky: 8
Registrován: ned 30. bře 2014 23:32:25

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od kocik.o »

Děkuji všem za komentáře.

Dneska sem shodil kola (nový zadek - conti. trail attack 2, na předku výměna duše). Přitom vyčistím podle návodu brzdy. Odmastím kotouč a desky (ty vypadají ještě dobře) a vyměním tu brzdovku a odvzdušním. Tak se snad doberu slušného výsledku.

Pak napíšu jak to dopadlo.

EDIT: Kolik myslíte, že dám za přetěsnění jedné vidle se vším všudy (práce, materiál)? Vyndám si jí teda sám a dovezu jen vidlici.
Uživatelský avatar
Sinner
Moderátor
Příspěvky: 1792
Registrován: stř 01. říj 2008 17:09:56
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Sinner »

To už by jsi zvlad cele. Kdyz ji budes mit venku. Aspon myslim. :idea:
ɐɹoɟ oɥıuznʞsıp ɹoʇɐɹǝpoɯ
Všechno co je príma, je buď nebezpečné, zakázané, drahé a nebo se po tom tloustne.
"Piješ?" Pokud je to otázka, tak ne, pokud je to nabídka, tak ano!
Uživatelský avatar
Twin
Big motorkář
Příspěvky: 225
Registrován: úte 27. zář 2011 17:17:44

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Twin »

A když už v tom budeš, můžeš se podívat i na tu moji. Teče mi levá noha. :-D
Uživatelský avatar
martinbrejcha
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 699
Registrován: čtv 09. zář 2010 10:04:03
Bydliště: Liberec Pavlovice

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od martinbrejcha »

Rimmeraku, pancerky a gumaky se nedaji srovnat. Ja presel na gumaky na tenerce a jako by prestala brzdit. Prave to ze ze se nenafukujou, je zasadni. S pancerkama jsem zaflekoval predni kolo dvema prstama na supertenerce...........
Za mne pancerky ano........kdo ma dva kotouce, tak obe hadice hned od pumpy, zadne rozbocky...
Maty
Uživatelský avatar
Vitouš
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 888
Registrován: stř 01. říj 2008 12:39:16
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Vitouš »

martinbrejcha píše:Rimmeraku, pancerky a gumaky se nedaji srovnat. Ja presel na gumaky na tenerce a jako by prestala brzdit. Prave to ze ze se nenafukujou, je zasadni. S pancerkama jsem zaflekoval predni kolo dvema prstama na supertenerce...........
Za mne pancerky ano........kdo ma dva kotouce, tak obe hadice hned od pumpy, zadne rozbocky...
Maty
Martin má pravdu! :!: Mám uplně stejnou zkušenost.
Alf
Příspěvky: 40
Registrován: pon 19. kvě 2014 10:32:49

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od Alf »

Rozebrat ty vidle je celkem jednoduche, jen mit neco, co nacpes dovnitr, aby se ti to pri povolovani imbusu uvnitr neprotacelo. Nekdo to resi tak, ze na zavitovou tyc da na konec matku a kontramatku a to tam nacpe. Myslim, ze cislo 24? Ja tam dal plnou tyc ctvercovyho prurezu, ktera tam akorat pasovala, za tu to cely dal do sveraku a povoloval.
Uživatelský avatar
hroch
Pátá kolona
Příspěvky: 1200
Registrován: čtv 02. říj 2008 14:57:52
Bydliště: pribram bohuzel
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdy + vidlice

Příspěvek od hroch »

Alf píše:Rozebrat ty vidle je celkem jednoduche, jen mit neco, co nacpes dovnitr, aby se ti to pri povolovani imbusu uvnitr neprotacelo. Nekdo to resi tak, ze na zavitovou tyc da na konec matku a kontramatku a to tam nacpe. Myslim, ze cislo 24? Ja tam dal plnou tyc ctvercovyho prurezu, ktera tam akorat pasovala, za tu to cely dal do sveraku a povoloval.
A ješte rychlejší je to pneumatickym utahovákem
x x x jinak to neumim
kocik.o
Příspěvky: 8
Registrován: ned 30. bře 2014 23:32:25

Re: EDIT: Brzdy + vidlice, zatuhlý brzdový váleček

Příspěvek od kocik.o »

Tak jsem se dnes vrhl na brzdy. Došlo na Rimmerákova slova - zatuhlý váleček ve třmenu. Byl zatlačený, vytáhl jsem ho pomocí kombinaček (samozřejmě přes hadr abych váleček nepoškrábal) pomocí krouživých pohybů. Poté potřel brzdovkou a hýbal s válečkem sem a tam. Pak sem celý třmen vydrbal kartáčkem a mýdlovou vodou (podle rad MOTOHOUSU). Po dalším hýbaní válečkem se jeho pohyb začal zlepšovat.

Jak poznám, že je vše v pořádku? Když zatlačím oba válečky na stejnou úroveň je normální, že jeden začne vylízat dřív (střídá se to, občas leze první spodní, občas vrchní)? Mají vylízat stejně?

Díky za rady ;)
Uživatelský avatar
yuri13
Dustojník hvězdné pěchoty
Příspěvky: 495
Registrován: pon 31. říj 2011 0:40:21
Bydliště: Býchory
Kontaktovat uživatele:

Re: EDIT: Brzdy + vidlice, zatuhlý brzdový váleček

Příspěvek od yuri13 »

Ony ti asi nikdy nepojedou oba stejně, vždycky půjde zrovna v té dané chvilce jeden o maličko snáz, takže vyjede první.. :) Tlak v nich bude ale vždy stejný, takže se nemusíš bát rozdílného brzdného účinku.. ;)
http://www.motorkari.cz/uzivatel/?uid=3505

FREE spirit + FREE road = Freewind :)
Odpovědět